Zdaleka není řeč o plackách škvarkových. Ty se spínacím špendlíkem jsou tu s námi již více než stovku let. V jejich začátcích přitom vůbec nic nenapovídalo tomu, že budou tak oblíbené, ani tomu, že se jejich výroba tak zlevní a zjednoduší, že je bude mít téměř každý. I vy si můžete nechat vyrobit krásnou placku k připnutí na tričko nebo batoh, jejíž návrh si vytvoříte úplně sami. Že nemáte grafické cítění? Ale kdeže. Krásnou placku si s využitím moderní technologie zvládne navrhnout úplně každý.

První placky nebyly plackami, jak je dnes známe

Pokud byste v ruce dnes drželi jedny z prvních placek na světě, které se ke svému slovu mimochodem přihlásily již v polovině roku 1896 v americkém New Jersey, byli byste překvapeni, cože to vlastně je. První placky vypadaly spíše jako odznáčky nebo kovové plíšky potažené látkou. Ze zadní strany měly přichycen spínací špendlík a jejich hlavním účelem byla náhrada služebních odznaků či různých medailonků a přívěsků.

Prvnímu rozvoji pomohli skautové i sběratelé

Rozsáhlejší výroba placek se mohla rozvinout teprve v souvislosti se zájmem skautského hnutí, které v tehdejších plackách spatřovalo jednoduchý nástroj k označení svých hodností a příslušnosti ke konkrétnímu oddílu. Tehdy ještě látkové placky se začaly vyrábět ve větším množství a postupně stávaly také sběratelskými předměty podobně jako poštovní známky nebo pohlednice. Z jejich tvaru připomínajícího na první pohled knoflík, pochází i dnešní označení placek v anglosaských zemích „buttons“.

Dnes již na látkové placky zapomeňte

Dnešní podoba placek je dána rozvojem celuloidu. Právě díky němu mohly spatřit světlo světa placky, které si můžeme připnout kam je libo. Velmi oblíbené jsou výrazné placky na batoh, které vyrobeny podle vašeho originálního návrhu mohou zprostředkovávat okolí váš světonázor anebo vás jednoduše odliší od davu. Nebojte se při návrhu placek experimentovat, používat pestré barvy a výrazné texty. Jedině tak si placky na vašem zevnějšku poté někdo všimne. I do současné doby platí, že plackou můžete vyjádřit svoji příslušnost k určité komunitě anebo jí dát najevo své sympatie k některému politickému hnutí či hudební skupině.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.