Způsobů ředění olejových a akrylových barev je mnohem víc, než si myslíte. V tomto článku vám ukážeme ty nejlepší, které byste měli používat i vy.

Abyste mohli olejové barvy a akrylové barvy vůbec používat, musíte se je naučit kvalitně míchat. V následujících řádcích vám ukážeme, jaké prostředky k tomu můžete použít.

Základem je ředidlo

Olejové barvy se bez ředidel vůbec neobejdou. Abyste tedy mohli olejové barvy vůbec používat, bude potřebovat nějaký typ ředidla, rozpouštědla nebo lihu. Voda vám v tomto případě rozhodně nepomůže. Nejčastěji se používá terpentýn. Ten vám poslouží nejen k míchání a ředění barev, ale také k čištění štětců a palet. Připravte se ale na charakteristický zápach. Pokud vám vadí, můžete si zakoupit i verzi, která je tohoto zápachu naprosto zbavená.

Použít můžete i olej

Olejů, které můžete k ředění použít, je nepřeberné množství. Nejoblíbenějším je lněný olej, který se vyrábí ze semínek lnu. K dostání je ve dvou variantách. Pořídit tedy můžete buďte rafinovaný, nebo za studena lisovaný. Rafinovaný olej je obohacený o další chemické sloučeniny, takže má méně nedokonalostí. Na druhou stranu za studena lisovaný olej neprošel žádnou chemickou úpravou, takže je považován za stabilnější.

Na trhu pořídíte i makový nebo světlicový olej a olej z vlašských ořechů. Makový olej pomalu schne, na druhou stranu je ale velice světlý až průhledný. To znamená, že vám malba nezežloutne. Pro závěrečné vrstvy je doporučován světlicový olej. Vlastnosti má podobné jako lněný olej, pro své pomalé schnutí se ale doporučuje používat až u závěrečných vrstev.

Sáhnout můžete i po oleji z vlašských ořechů. Ten se hodí především pro spodní vrstvy a vytvoření silné vrstvy. Ta dokáže vytvořit hedvábnou texturu. Díky ní barokní malíři dosáhli skvělých efektů nejen při malbě límců. A dosáhnout jich můžete i vy, pokud olej z vlašských ořechů šikovně zakomponujete do svého díla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.