Chov zvířete není ničím jednoduchým, obzvláště, pouštíte-li se do něho poprvé v životě. Mnoho lidí se nechá zlákat k pořízení štěněte či kotěte žadoněním vlastních dětí. Vidět jejich rozzářená kukadla pod vánočním stromečkem je přece jen něco jedinečného. Málokdo si ale uvědomí, že takové zvíře má také svoje potřeby a není pouhou hračkou, ale měl by se stát právoplatným členem rodiny.

Máme doma psa

Je jedno, zda jste si pořídili psa z útulku anebo koupili malé štěně. Pes znamená odpovědnost a té byste měli učit především své děti. Se psy je to jako s dětmi. Malý pes, malé starosti, velký pes, velké starosti. Začněte vychovávat a určovat pravidla, dokud to jde. Uvědomte si ale, že pes uvažuje jinak než člověk. Kromě základního vybavení jakým je vodítko či postroj, bouda pro psa a několik misek, potřebuje také důsledné vedení. Psovi musíte dát jasně najevo, kdo je u vás pánem a musí najít své místo ve smečce, jedině tak bude nakonec spokojený.

Jakého psa k dětem?

Máte-li doma malé děti, je výběr nového psa o mnoho složitější. Z plemen klidnějších povah můžete sáhnout například po zlatém či labradorském retrívrovi, pudlovi, mopsovi, bíglovi, kolii. Vhodným plemenem může být tak australský ovčák.  V jeho případě ale počítejte s tím, že bude mít tendenci projevit své pastevecké sklony a bude shánět dohromady děti, drůbež a všechno ostatní drobné zvířectvo. Nezapomeňte proto pořídit společně se psem také kvalitní kurník pro slepice.

Na co se připravit v počátcích?

Všichni psi a štěňata vášnivě rádi žvýkají. Berou to jako součást poznávání okolí, kromě zraku a čichu je pro ně důležité i důkladné ohmatání – zuby a tlamou. Štěněčí mléčné zoubky jsou velmi ostré, věci jimi prozkoumané jsou poté k nepoužití. Toto chování se projevuje nejčastěji v období výměny zubů, tzn. mezi čtvrtým a šestým měsícem věku a pro chlupáče obvykle nebývá ničím příjemným. Pokud v tomto období nenabídnete cíleně svému psovi něco ke žvýkání, dostojí újmy váš inventář. Zásobte se proto předem psími žvýkačkami (hovězí uši, kosti z hovězí kůže) a vybavte se ocelovými nervy. Mějte na paměti, že i toto období jednou pomine a budete na něj rádi vzpomínat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.