Po ekonomické krizi se investiční trh musel nejprve oklepat, než se lidé odhodlali znovu uvolnit své peníze. Jaká je nyní situace na investičním trhu v České republice?

V tuzemsku se lidé do investic pustili později než ve světě. Nárůst investic se objevil až v roce 2010. Strach z investování ale ještě v menší míře přetrvával a opadl až před třemi roky, kdy se obecně osobní finanční situace Čechů zlepšila.

Stále ale Češi zůstávají věrní konzervativním investicím do fondů, dluhopisů nebo nemovitostí. A to i navzdory tomu, že na trhu je přetlak peněz.

Některé netradiční investice se ale přece jen objevují. Například pohyb bitcoinu za uplynulý rok vyvolal diskuze, byl totiž velmi překvapivý. Jeho hodnota stoupla až na pětinásobek. „To je zhodnocení, o kterém se normálním investorům v konzervativních instrumentech může jedině zdát,“ komentuje situaci Josef Eim, který zodpovídá za správu investičních fondů skupiny DRFG. Dalšími netradičními investicemi jsou například exotické produkty, vína, známky nebo automobiloví veteráni.

Spořiví a emocionální

Češi tedy sice vydělávají více a bohatnou, ale stále jsou spořiví. Klienti investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka v průměru investují 350 tisíc korun. Polovina zákazníků vkládá částku jednorázově a třetina vkládá své peníze do fondů, dluhopisů nebo nemovitostí pravidelně.

Čeští investoři také jednají více na základě svých pocitů a emocí než jasných faktů. Často se investoři chtějí rozhodovat sami a zjišťují si informace nedostatečným způsobem, například z různých internetových diskuzí. Pak na špatná doporučení nejeden investor doplatí.

Investiční skupina DRFG nabízí klientům možnost konzultace s investičním specialistou, který jim představí nástroje pro zhodnocení jejich prostředků – nejoblíbenější je nemovitostní fond, protože se jedná o reálné komerční nemovitosti, které si může každý prohlédnout a osahat. To se investorům v ČR líbí a zde DRFG vidí silný pilíř pro další rozvoj.

Díky regulacím ČNB je v České republice (stejně jako v celé Evropské Unii) kolektivní investování silně regulováno a ochrana investorů je tak na opravdu velmi vysoké úrovni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.