Bytové jednotky patří k typům nemovitostí, s nimiž se pravděpodobně nejvíce obchoduje. Do značné míry je to způsobeno jejich větším počtem a zároveň přijatelnými cenami. Rozhodnete-li se pro nákup nového a vysněného bytu, určitě byste se měli připravit na několik fází, jež vás čekají.
- Hledání, vybírání a navštěvování jednotlivých bytů
- Administrativní úkony
K první etapě není třeba pravděpodobně cokoliv dodat. Nalezení toho správného bytového zázemí vám zabere dost času, proto s ním počítejte. Mnohem obtížnější bude druhá část povinností, s nimiž vás nyní seznámíme.
Nákup bytu krok za krokem
Ať už se rozhodnete pro nákup novostavby nebo postaršího bytu, je níže popsaný návod téměř vždy obdobný.
Na počátku všeho musíte podepsat rezervační smlouvu, kterou stvrzujete, že o nemovitost budete mít skutečně zájem. Společně s tímto procesem uhradíte i rezervační poplatek, jenž se odečítá z kupní ceny. Pokud si nákup rozmyslíte, přijdete o něj.
Následuje smlouva o smlouvě budoucí kupní, v níž budou definována všechna kritéria týkající se plateb a výsledného stavu bytové jednotky. U nových bytů je to například varianta vnitřního vybavení a mnohé další.
Nezapomínejte na financování bytu
Nežli dojde k poslednímu kroku, jímž je podpis kupní smlouvy, měli byste vyřešit financování, které je dnes obvykle řešeno hypotéčním úvěrem. S ním souvisí zápis na Katastru nemovitostí ve prospěch konkrétní banky.
Peníze jsou často transferovány přes třetí stranu v podání profesionální a bezpečné úschovny peněz. V okamžiku, kdy je smlouva podepsána a zajištěn převod vlastnických práv na katastru, dochází k vyplacení stanovené částky.
Jestliže máte zájem o družstevní byt, je součástí celého prodeje také Dohoda o převodu členských práv a povinností.
Pakliže se na vše výše zmíněné necítíte, určitě vám pomůže realitní makléř.