Celoroční pneumatiky jsou poměrně oblíbeným typem příslušenství nejrůznějších vozů. Lidé ve volbě těchto pneu vidí především ekonomickou úsporu a to hned ze dvou odlišných důvodů.

  • Nemusíte nakupovat dvě sady pneumatik
  • Neplatíte za každoroční přezouvání automobilu

Každé „pro“ má ale i své „proti“. A právě s klady a zápory celoročních pneu vás seznámíme trochu podrobněji.

Pro koho jsou vhodné celoroční pneu?

Primárně jsou to řidiči, jež najezdí každým rokem menší množství kilometrů. Je to i z důvodu, že pokud by pořídili dvě sady v podobě zimní a letní verze, nebudou je schopni ojet do konce jejich životnosti. Ta může na první pohled vypadat, jako hodně dlouhá. Pneumatiky však své kladné vlastnosti ztrácí po šesti nebo sedmi letech.

Nevýhody celoročních pneumatik

Rozhodnete-li vydat cestou ekonomického blahobytu, kdy se oprostíte od pravidelného přezouvání na jaře a na podzim, musíte počítat s horšími jízdními předpoklady svého vozu.

Celoroční pneu jsou totiž o kompromisech. Letní a zimní obutí má naprosto rozdílné materiálové a konstrukční složení. Univerzální model je tak spojením obojího, nikdy ale v prvotřídní kvalitě, jako kdybyste každé pneu koupili zvlášť.

Pocítit to lze především na hodně zledovatělých plochách či v přemíře sněhu.

Autor: The Library of Congress (Flickr.com)

Celoroční pneu ano či ne?

Jestliže nechcete, aby vás na začátku zimy zaskočil napadaný sníh a vy ještě neměli přezuto, vítězí jistě celoroční pneumatiky. Ani letní počasí vás neohrozí z pohledu nadměrného přehřívání gum. A pokud s vaším vozem najedete jen několik kilometrů do roka, pak lze tuto variantu i přes zhoršené jízdní vlastnosti označit za naprostý ideál.

V bezpečné normě se však připravte na trochu zhoršené odvádění vody a výraznější hluk. Rozhodně nepůjde o závodní model, přesto ušetříte každoročně dost finančních prostředků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.