Řešíte, jak zajistit spolehlivé napájení pro vaše slepice, a napáječky, které doposud používáte, vám zkrátka nevyhovují? Na jaké nejčastější potíže ve spojení s napáječkami narážejí chovatelé slepic a jak se jim dá předcházet?

Znečištění vody v napáječce

Udržet vodu v napáječce čistou je nadlidským úkolem, pokud používáte klasické žlabové napáječky. V případě gravitačních a automatických napáječek pro slepice už to tak složité není. Důvodem je uzavřenost celého systému a možnost externího doplňování vody. Pokud jsou napáječky umístěny přímo na podlaze, rychle se v nich hromadí nečistoty a slepičí trus. Abyste se tomuto problému vyhnuli, doporučuje se zvednout napáječky nad zem a umístit je na místo, kde se slepice méně pohybují. V opačném případě je nutné napáječky často čistit nebo častěji vyměňovat za nové

Vlhké stelivo

Dalším častým problémem, se kterým se chovatelé při používání napáječek pro slepice setkávají, je hromadění vody v blízkosti napáječky. Pokud jsou napáječky pro slepice umístěny na frekventovaných místech uvnitř kurníku, mohou být zdrojem vlhkosti. Slepice při pití dokážou vodu rozstřikovat všude kolem sebe. To může podporovat růst plísní, což vede k dýchacím potížím u ptáků. Řešením jsou opět gravitační nebo automatické napáječky, které tyto problémy do jisté míry eliminují. Samozřejmostí by se také mělo stát umístění napáječky do rohu kurníku nebo na jiné méně frekventované místo, kde o ni slepice nebudou zakopávat a přitom ještě více rozstřikovat vodu.

Jak vysoko dát napáječku?

To je otázka, kterou řeší mnoho chovatelů. Většina napáječek je určena k umístění ve výšce asi 25 cm od země. Slepice a ostatní drůbež se tak mohou napít, aniž by se musely příliš shýbat. Je však také důležité vzít v úvahu velikost ptáků. Pokud máte slepice, které jsou mnohem vyšší než průměr, možná budete muset napáječku zvednout výše, aby na ni pohodlně dosáhly, a přitom vodu neznečistily. Při volbě výšky napáječky je asi nejvhodnější postup takový, že si změříte výšku zobáku nejmenšího ptáka a do této výšky napáječku umístíte. Tak se pohodlně napijí všechny slepice a vy zároveň eliminujete v maximální možné míře vnik nečistot do vody.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.