Nabídka „univerzálních“ granulí pro psy ze supermarketů je v dnešní době tak široká, že by se mohlo zdát, že rady na téma vhodného výběru krmiva ztrácí na důležitosti. Opak je však pravdou. Pokud chcete svému psímu miláčkovi dopřát skutečně plnohodnotnou výživu, výběru granulí pro psa byste měli naopak věnovat co největší pozornost. Důležitá není jenom proslulost značky, či deklarovaná kvalita použitých surovin, ale to, co byste při výběru granulí měli zohlednit především, jsou individuální potřeby vašeho psa. Ty vychází z věku a kondice psa. Vliv má také rasa a pohybové aktivity, na které je pes zvyklý, případně také specifický zdravotní stav pejska.

Každé plemeno má specifické požadavky na výživu a složení granulí a tyto požadované nutriční hodnoty se navíc mění v průběhu života psa podle jeho věku.

Štěňata vyžadují výživu, která vyhoví zvýšeným nárokům na nutriční hodnoty, vitaminy, minerály a další složky, které jsou  potřebné pro zdravý a rychlý vývin organizmu. Obzvlášť potřebnými složkami granulí pro štěňata je vápník a další minerály pro růst kostí a plnohodnotné bílkoviny a další živiny pro vývin a růst svalové hmoty.

Dospělí psi potřebují čerpat ze stravy dostatečné množství živin a energie pro udržení dobré kondice při pohybových a sportovních aktivitách a současně stravu bohatou na vitaminy a antioxidanty, které přispívají k udržení imunitního systému, zdravých kostí, krásné srsti, zdravých zubů a potřebné výkonnosti psa.

Psi v seniorském věku mívají problematické zažívání, takže granule pro starší psy výrobci koncipují tak, aby byly lehce stravitelné a současně dodávaly psím seniorům dostatek živin a všeho, co pes ve vyšším věku k životu potřebuje, aby zůstal dlouho ve skvělé kondici. Starší psi mají zpravidla také méně pohybu a současně i menší nároky na energetickou hodnotu krmiva.

Při výběru granulí byste tedy měli vybírat krmivo od takových výrobců, kteří  respektují specifické požadavky jednotlivých věkových kategorií psů a zohledňují v nabídce krmiv také další specifika, jakými jsou požadavky některých speciálních plemen, podle typických pohybových aktivit, případně stavby kostry, či požadavků na srst a další rozdíly mezi plemeny.

Ve složení granulí byste měli sledovat v první řadě obsah masa, které by v popisu složení krmiva mělo být vždy na prvním místě. Pozor, nezaměňujte obsah sušeného masa a masové moučky s masokostní moučkou, která do kvalitního psího krmiva nepatří!

Další důležitou informací od výrobce je také přesná specifikace druhu masa, z kterého jsou granule vyrobeny – tedy, jestli jde o maso hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí, kachní, jehněčí atd.

Pokud možno, vyhýbejte se granulím s obsahem sóji, protože sója má sice poměrně vyhovující nutriční hodnoty, ale současně je považována za jeden z nejvýznamnějších alergenů. Proto doporučujeme vyhnout se riziku případných alergických reakcí pejska na toto krmivo.

Sledujte také obsah vlákniny, která je v kvalitních granulích zastoupena rýží, obilovinami či bramborami a také zastoupení cukrů (uhlovodanů), které jsou také obsaženy v přílohách, jakými jsou brambory, rýže, ovoce a zelenina. Tyto složky by v kvalitních granulích také neměly chybět.

Důležitý je i obsah vitaminů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, případně dalších doplňků, jakými jsou například probiotika, nebo glukosamin chondroitin pro zdravé klouby a další doplňky stravy, podle specifických potřeb konkrétního psa, pro kterého granule kupujete.

Obecně doporučujeme nenakupovat granule pro psy v supermarketech, ale raději se obrátit na odborníky v specializovaných prodejnách chovatelských potřeb, krmiv a potřeb pro psy, případně ve specializovaných e-shopech, kde vám při výběru granulí poradí školení odborníci, nebo speciální aplikace, do kterých zadáte specifické požadavky a konkrétní údaje o vašem psovi a tato aplikace vám vyselektuje z nabídky nabízených krmiv nejvhodnější granule pro vašeho psa. V případě využití webu rogz.cz můžete počítat nejen s kvalitním krmivem, ale i širokou nabídkou dalších potřeb jako jsou misky, psí oblečky, pelíšky a mnoho dalšího.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.