Druhý pilíř penzijní reformy, který zavedla  vláda Petra Nečase, definitivně skončil. Důvodem byl především nezájem ze strany občanů ČR. Od 1. ledna 2013, kdy začal fungovat, do něj vstoupilo pouze 85 tisíc lidí. Současná vláda se nyní snaží zatraktivnit spoření na důchod ve třetím pilíři. Jaké změny nás čekají od začátku roku 2016 nám představí Ing. Milan Pykal, jednatel společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.

K PENĚZŮM SE DOSTANEME DŘÍVE

Prvním význaným plusem změn ve třetím piliří je možnost vybrat si naspořené finance již v 60 letech. Tato změna se dotkne zruba 300 tisích Čechů, kteří spoří od 1. ledna 2013 v tzv. účastnických fondech. Doposud byla výplata prostředků závislá na důchodovém věku, který se má stále zvyšovat. Pro představu – pokud se nezmění dosavadní pravidla, děti narozené v roce 2015 půjdou do důchodu zhruba v 73 letech.

Vláda chce lidi motivat nejen ke vstupu do třetího pilíře, ale i stávající účastníky
k vyplácení naspořených peněz formou penze. V současné době je nejčastější volbou pro výplatu finančních prostředků jednorázové vyrovnání. Pokud se ale účastník od roku 2016 rozhodne vybírat peníze postupně – prostřednictvím alespoň desetileté penze, bude osvobozen od 15procentní daně z výnosu.

SPOŘENÍ I PRO DĚTI

Další důležitou zprávou je, že byla zrušena podmínka plnoletosti pro vstup do systému. Ve třetím pilíři bude tedy možné spořit i dětem, které budou mít možnost vybrat po dosažení 18 let věku až 30 procent z naspořené částky. A to za předpokladu, že budou rodiče dítěti spořit minimálně deset let a v uplynulých dvou letech nezmění penzijní společnost.

VYŠŠÍ DAŇOVÉ ÚLEVY

Pozitivní změna se týká také zvýšení hranice pro daňové zvýhodnění. Motivováni budou jak firmy, tak fyzické osoby. Zaměstnavatelé budou moci přispívat na pojištění a penzijní produkty o 20 000 korun více. Fyzickým osobám se zvýší roční limit pro odpočet od základu daně – stoupne z 12 000 na 24 000 korun. V praxi se tato změna dotkne pouze těch, kteří ukládají více jak dva  tisíce korun měsíčně. Tyto změny jako jediné začnou platit od roku 2017.

VYŠŠÍ POPLATKY

Méně příjemnou záležitostí je zvýšení poplatků za správu fondů ve třetím pilíři. Poplatky za správu peněz v tzv. transformovaných fondech, tedy v bývalém penzijním připojištění, se zvýší z 0,6 na 0,8 procent a poplatek z ročních výnosů klesne z 15 na 10 procent. Za správu peněz v tzv. účastnických fondech, tj. doplňkovém penzijním spoření, stoupnou poplatky z 0,8 na jedno procento a poplatky z ročních výnosů z 10 na 15 procent.

Poplatek se strhává každý rok a vypočítává se z celkové naspořené čásky. Znamená to, že lidé v prvních letech  zaplatí o deseti koruny více než nyní. Ale jak se budou úspory zvyšovat, porostou i roční poplatky. V dalších letech se bude jednat
o stokoruny a u nadprůměrně vysokých částek budou poplatky dosahovat až několik tisíc korun ročně.

ROZŠÍŘENÍ INVESTIČNÍCH MOŽNOSTÍ

Zvýšení poplatků nese s sebou i pozitivní efekt: penzijní společnosti slibují, že nejsou jediné, které na změně vydělají. Některé investiční příležitosti a cenné papíry, které byly pro penzijní společnosti nevýhodné až ztrátové, budou nyní moci financovat z vyšších poplatků a tím lze očekávat vyšší výnosy ve prospěch účastníků fondů.

V porovnání s ostatními finančními produkty je penzijní spoření ve třetím pilíři z hlediska poplatků stále nejvýhodnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.