Mít na zahradě vlastní hejno slepiček je skvělým koníčkem a zároveň zdrojem čerstvých vajec. Avšak, jako při každém jiném začátku, i zde se můžete snadno dopustit chyb. Zde jsou čtyři nejčastější chyby, kterých se dopouštějí začínající chovatelé při krmení slepic, a jak se jim vyhnout.

1. Nevhodné krmivo

Chyba: Používání nevhodného nebo nekvalitního krmiva.

Proč je to problém: Slepice potřebují vyváženou stravu bohatou na proteiny, vitamíny a minerály. Když budete slepice krmit nevhodným krmivem, může to způsobit, že vaše slepičky nebudou mít dostatek správných živin a což se negativně projeví na produkci vajec, stejně jako na jejich kvalitě.

Řešení: Nešetřete a raději investujte do kvalitního krmiva speciálně určeného pro nosnice. Pokud se rozhodnete krmit je domácí směsí, dávejte si dobrý pozor, jestli obsahuje všechny potřebné složky, které potřebují, aby prosperovaly a mohly pravidelně snášet.  Nespoléhejte, že si mimo kurník pro slepice něco samy najdou v trávě.

2. Překrmování

Chyba: Nadměrné krmení slepic.

Proč je to problém: Překrmování může vést k obezitě, což může způsobit zdravotní problémy jako jsou problémy s klouby a snížená produkce vajec.

Řešení: Držte se doporučeného množství krmiva podle věku a velikosti slepic. Sledujte jejich váhu a upravujte množství krmiva podle potřeby. A pamatujte, že slepice by měly mít přístup k čerstvé vodě po celý den, a to jak v kurníku pro slepice tak ve volném výběhu.

3. Nedostatek různorodosti v krmivu

Chyba: Krmení slepic stále stejným krmivem.

Proč je to problém: Dlouhodobě podávaná jednotvárná, ač možná kvalitní, strava může způsobit nedostatek některých živin a sníženou chuť k jídlu. To ve výsledku může opět negativně ovlivnit zdraví slepic i produkci vajec.

Řešení: Zajistěte, aby krmivo bylo různorodé. Kromě základního krmiva můžete slepicím občas přilepšit zeleninou, ovocem, semínky nebo kuchyňskými zbytky (pokud jsou vhodné pro slepice). Avšak pozor! Velkým obloukem se vyhněte potravinám, které jsou pro slepice nevhodné nebo toxické, jako je například čokoláda, avokádo nebo syrové brambory a jejich slupky.

4. Zapomínání na grity

Chyba: Nevíte co vápenný grit a jak tyto malé kamínky slepicím pomáhají.

Proč je to problém: Slepice nemají zuby, a proto potřebují grity k tomu, aby mohly v žaludku rozdrtit potravu do takové podoby, jakou budou moci zpracovat a účinně z ní vstřebávat živiny. Při jejich absenci můžou nastat problémy s trávením a slepičky pak trpět nedostatkem živin, protože je nedokáží z rozmělněné potravy přijmout.

Řešení: Ujistěte se, že vaše slepice mají neustálý přístup k vápennému gritu. Ten je běžně k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami nebo je můžete také zkusit nasbírat venku. Oblíbenou alternativou některých chovatelů jsou drcené lastury, které jim občas přihodí do kurníku pro slepice, Ty mimo to, že pomáhají slepicím s trávením, také poskytují vápník.

Krmení slepic, jednoduchá záležitost, můžete si říct, a ačkoliv to první pohled skutečně vypadá velmi jednoduše, je dobré si při něm dávat pozor na správné složení a dávkování potravy vzhledem k jejich stavu i ročnímu období.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.