Chystáte se na sjíždění řeky a nejste si jistí, jak správně naplánovat trasu a porozumět podmínkám na vodě? Žádný strach! Pojďme si o tom něco říct, aby vaše výlety na řeku byly zábavné, ale především bezpečné.

1. Výběr řeky a jejího úseku

Na začátku všeho stojí samozřejmě výběr řeky, kterou chcete sjíždět. V České republice máme na výběr spoustu krásných řek, od poklidné Berounky po divokou Vltavu. Jednotlivé řeky jsou dlouhé a na jejich povodí najdete jak klidnější tak divočejší a složitější úseky. Nemusíte sjíždět rovnou celou řeku, ale vybrat si jen její část, která vám vyhovuje. Ujasněte si, jakou obtížnost hledáte – jestli jste začátečníci, zvolte klidnější úsek, pokud máte rádi adrenalin, vyberte něco náročnějšího. Například řeka Lužnice je vhodná pro vodáky různých zkušeností. Pro začínající vodáky je ideální její dolní tok s mírnějším proudem a menším množstvím překážek. Na druhou stranu, horní tok řeky, zejména úsek mezi Suchdolem nad Lužnicí a Táborem, je vhodnější pro zkušenější vodáky s více meandry, rychlejšími proudy a překážkami. Pro zapůjčení lodí je tady půjčovna lodí Tábor, která nabízí široké spektrum lodí i vodáckého vybavení.

2. Zjišťování aktuálních podmínek

Než se vydáte na vodu, raději si zjistěte aktuální stav vody. Navštivte weby, které poskytují informace o vodních stavech, například Povodí Vltavy nebo Český hydrometeorologický ústav. Sledujte nejen hladinu vody, aktuální průtok ale nezapomeňte ani na předpověď počasí. Silný déšť dokáže během chvíle zvýšit průtok a změnit podmínky na řece.

3. Mapa a trasa

Nyní, když víte, kam chcete jet a jaké jsou podmínky, vezměte do ruky mapu. Naplánujte si trasu, označte si nástupní a výstupní místa. Naplánujte přepravu vodáků a svého vybavení. Například půjčovna lodí Tábor nabízí přepravu vodáků i lodí na začátek trasy a z výstupního bodu zase zpět, což by vám váš výlet mohlo podstatně ulehčit. Nezapomeňte si označit také nebezpečné úseky, jako jsou jezy, peřeje nebo úzká místa. Pokud máte GPS, naprogramujte si trasu, ale mějte po ruce i klasickou mapu – technika může selhat.

4. Bezpečnostní zastávky a únikové cesty

Plánujte zastávky na odpočinek, oběd nebo jen na kochání se krajinou. Také si promyslete únikové cesty v případě nouze. Kde se dá bezpečně vylézt z vody, kde je možné přenést kajak nebo loď kolem nebezpečného místa? To všechno byste měli vědět předem.

5. Skupinová komunikace

Pokud jedete ve skupině, domluvte si jasné signály pro komunikaci. Může to být píšťalka, znakové signály pomocí rukou nebo klidně i vysílačky. Důležité je, aby všichni věděli, co dělat v případě problémů a pravidelně kontrolovat, že jsou všichni členové skupiny a všechny lodě pohromadě.

6. Balení vybavení

Teď už jen zbývá zabalit všechno vybavení. Kromě kajaku nebo lodě nezapomeňte na plovací vestu, helmu, náhradní oblečení, jídlo a pití, lékárničku a voděodolný uzavírací pytel na osobní věci. Nezapomeňte ani na mapu a vodotěsnou obálku pro důležité dokumenty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.