V první půli letošních prázdnin Poslanecká sněmovna a Senát projednávaly dva návrhy zákonů, které souvisí s pojišťovnictvím a po jejich schválení by se také úzce dotýkaly klientů pojišťoven.

JAK NA SNÍŽENÍ PROVIZÍ

Gradující spor Ladislava Šincla a Andreje Babiše, ve kterém se nemohli shodnout na podobě zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Šincl navrhoval snížit a tvz. zastropovat maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům v oblasti životního pojištění. Slibuje si od toho úsporu přes čtyři miliardy korun. Sám ve svém článku na webu ČSSD uvedl, že chce nastavit férová pravidla a dosáhnout toho, aby se lidem vracela část peněz ze snížených provizí.

CO NA TO OPOZICE?

Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem je toho názoru, že jeho návrh reguluje provize mezi pojišťovnami a pojišťovacími zprostředkovateli a odkupné je usměrňováno nedostatečně. Reagovalo na to vlastním návrhem, který zajišťuje lepší pozici spotřebitele při výpovědi smlouvy zvýšením odkupného, které mu v takovém případě náleží, aniž by zaváděl cenovou regulaci mezi dvěma subjekty.

Šincl od počátku počítal s podporou poslanců ČSSD, hnutí ANO však návrh podpořit nechce. Podle slov Andreje Babiše by se novela na jednání Poslanecké sněmovny mohla vrátit v září.

POVINNÉ RUČENÍ BEZE ZMĚNY

Další projednávaným návrhem, který sice Poslaneckou sněmovnou prošel, ale Senátem byl zamítnut, byl návrh na snížení marží pojišťoven z povinného ručení.

Obsahem navrhované změny bylo, aby se pojistné platilo zálohově. Platba by probíhala na podobném principu, jako je tomu při platbách za elektřinu a plyn a po skončení období by klienti dostali vyúčtování od pojišťovny. Z hlasování senátorů vyplynulo, že pojišťovny nebudou muset na konci roku vracet pojistníkům část povinného ručení, protože v praxi by se jednalo maximálně o desítky korun za rok.

Oficiální zpráva společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.