Co pro vás znamená Karlštejn? Zejména se jedná o jeden z našich nejvýznamnějších hradů. Neustále nám také připomíná našeho nejvýznamnějšího panovníka Karla IV. Hrad prý nechal postavit kvůli ochraně korunovačních klenotů. Nové výzkumy nám ale ukazují, že to nemusí být až tolik pravda. Každopádně se tu klenoty skutečně nacházely. Nyní tu mimo turistických středisek stojí také Hotel Karlštejn.

Karlštejn a jeho legendy

Karlštejn stojí na svém místě od poloviny 14. století. Jeho rozšiřování pak datujeme do let 1356, kdy bylo postaveno několik dalších věží. K takto významnému hradu také patří velké legendy. Pojďme se na ně nyní podívat.

Kobka s pokladem

Podle legendy je prý někde na hradě ukryta tajná kobka s pokladem. Karel IV. do ní prý měl shromažďovat svaté relikvie a další vzácné předměty, které postupně nabyl. V 80. letech bylo několika badateli řečeno, že v severní zdi existuje zasypaný prostor. Ani v současnosti ale nebylo nic nalezeno.

Kaple sv. Kříže

V kapli sv. Kříže se nachází velká chlouba českého národa. Je jí největší nástěnná výzdoba svého druhu na světě. 129 deskových obrazů je výtvorem Mistra Theodorika. Kdo to je? To právě nikdo netuší! Nikdy o něm nebylo nic vyhledáno ani zjištěno. Původ této výzdoby je tak další nevysvětlenou záhadou Karlštejna.

Nebezpečné tajemství studny

Podle této pověsti byl každý, znal-li tajemství studny, popraven. Proč? Tato studna totiž neměla svůj vlastní přívod vody. Využíval se potok nedaleko, což znamenalo bezpečností riziko. Kdyby se toto tajemství dozvěděl nepřítel, znamenalo by to pro Karlštejn jasnou zkázu.

Pro více informací o Karlštejnu a ubytování přejděte na https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.