Zalévání okrasného trávníku patří k tomu nejtěžšímu, s čím se lze v oblasti zálivky zahrady setkat. Ostatně každý, kdo si představuje, že mu na zahradě bez péče bude neustále růst dokonale zelený pažit, který stačí jen pravidelně sekat robotickou sekačkou, se pořádně mýlí. Trávník potřebuje péči, stejně jako květiny a zelenina.

Bez pravidelné péče to nepůjde

Základ péče o krásný zelený trávník tkví v pravidelnosti. To je tajemství, s nímž se mnoho zahradníků nechce smiřovat, ale čím dříve to udělá, tím lépe. Pravidelná zálivka pomocí zahradních konví se může stát opravdovým očistcem. Se zahradní hadicí to není lepší. Sice není potřeba tahat těžké konve s vodou v ruce, ale zase je nutné rozmotávat zamotanou hadici a rovnat přiškrcená místa, aby voda vůbec dotekla tam, kam má. Pravidelnou závlahu bez práce přitom může mít každý na své zahradě. Řešením je automatický závlahový systém, který ke své činnosti potřebuje kromě potrubí, trysek, čerpadla pro závlahy a časovače také pořádný zdroj vody. Tím může být jak vodovodní řad, tak například nádrž určená na sběr dešťové vody.

Na co si dát pozor, aby závlahový systém dobře fungoval?

Především přemýšlejte již při jeho návrhu. Jednotlivé postřikovače by měly trávník dokonale pokrýt, jinak vám na něm budou vznikat žlutá místa v důsledku nedostatečné zálivky. Nerovnoměrná zálivka se může projevit také nedostatkem živin v půdě, která není kropena. Nezalitá místa můžete zalít dodatečně pomocí zahradní hadice anebo na slabá místa systému doinstalovat kruhové či impulzní zavlažovače. Ty se postarají o závlahu a zároveň je možné je v případě potřeby přenést o kus dál.

Trávník zalévejte zdola

Ačkoliv nadzemní postřikovače dokážou v parném létě vytvořit příjemné klima i v okolí, nejefektivnější je zalévání trávníku zespodu. Bohužel jde zároveň také o nejnákladnější metodu. Využít je k ní potřeba také různé senzory počasí anebo časovače, s jejichž pomocí nastavíte činnost čerpadla pro závlahy. Chcete-li mít stále zelený svěží trávník, je na jeho závlahu potřeba myslet ještě předtím, než jej začnete vysévat. Pokud si na svůj pozemek nainstalujete zavlažovací potrubí, můžete si být jisti, že váš trávník udržíte v kondici prakticky bez práce a pouze s minimem vody.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.