Většina z nás chce mít doma dokonalý relax a komfort v podobě různých moderních vymožeností nebo odpočinkových zón, do kterých patří i sauna. Je to všestranný pomocník pro naši dobrou náladu a skvělou kondici. Finská sauna je nádherná odpočívárna, kde dochází k posilování těla, schopnosti zajistit maximální energii a dobrou náladu po celý den.

Co to vlastně je finská sauna?

Finská sauna je suchá parní místnost, ve které dochází k účinnému střídání horkého vzduchu se studenou vodou, což vede ke zvýšení pocení. Současně teplota ohřevu vzduchu dosáhne 100 stupňů a teplota vody – 40 stupňů. Saunu zde představuje speciální dřevěná místnost vybavená poličkami, lehátky umístěnými podél zdí až ke stropu. Nastavení teploty topného vzduchu v sauně se provádí pomocí vestavěného termostatu a může být od 70 do 100 stupňů. Vlhkost je udržována v rozmezí 20%, což zajišťuje tvorbu suché páry.

Jak to funguje?

Princip fungování finské sauny je poměrně jednoduchý: oheň v saunových kamnech ohřívá okolní kameny, které odvádějí teplo do místnosti a ohřívají tak vzduch na předem stanovenou teplotu. Takové parní prostory musí být vybaveny komínem pro bezpečné odstranění kouře. Samozřejmě, že dnes můžeme mluvit také o elektrických kamnech.
Při dostatečném ohřevu vzduchu můžeme saunu navštívit. Následuje ochlazení pod sprchou nebo ve vodní lázni.

Sauna a její blahodárné účinky

Finská sauna, ale nejen ta, má velmi blahodárné účinky na naše tělo, mysl i ducha. Je to místo pro odpočinek a relaxaci po náročném dni, místo, kde si můžeme srovnat své myšlenky, ale také posílit obranyschopnost a vůbec celkově zregenerovat naše tělo. Pravidelnou návštěvou sauny tedy můžeme dát sbohem virovým onemocněním v zimních měsících, ale můžeme si přilepšit i co se týče naší pokožky. Navíc se z těla vyplavují škodlivé látky, které se díky náležitému oplachu v chladnější vodě prakticky smyjí. Obzvláště užitečná pro lidské tělo má sauna a její nízká vlhkost při vysokých teplotách. Suchý horký vzduch čistí horní části dýchacího ústrojí, zlepšuje stav sliznic, doslova provětrá naše plíce. Kromě toho dobré zahřátí těla zlepšuje metabolické procesy v těle, což přispívá k mírnému úbytku hmotnosti.

Výhody návštěvy sauny jsou zřejmé pro lidský nervový systém – horký vzduch pomáhá maximalizovat relaxaci, zmírnit únavu a úzkost. Ovšem sauna není výborným relaxem jen z těchto důvodů. Je vhodná také pro rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů.

O účincích sauny věděli v dávných dobách již ve starém Římě a považovali to také spíše jako místo společenského setkání.

 

Jak si saunu pořídit?

Existuje vlastně několik možností. Jednou z nich je stavba sauny svépomocí a druhá, že si ji necháme postavit odbornou firmou. Sami musíme zvážit, co je pro nás dostupnější  a přijatelnější. První možnost má své výhody, ale musíme při stavbě sauny dodržovat určitá pravidla a neponechat nic náhodě. Například špatná izolace sauny může způsobit spíše nepříjemnosti v podobě nedostatečně vyhřáté místnosti a teplo v tomto směru také rychle uniká. Tím pádem je účinnost sauny téměř nulová.

Co se týká realizace sauny s pomocí profesionálů, máme tady spolehlivé řešení, které nám nabídne i více možností. A to nejen velikostí sauny, ale také atypických tvarů, volbou vhodného materiálu i topného tělesa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.