Jde o zřejmě největší vynález v oblasti zemědělství za posledních několik desítek let. Kapková závlaha velice efektivně přivádí vodu přímo ke kořenům rostlin a tak snižuje její spotřebu a šetří vaše peníze. Díky dlouhodobému vývoji si ji dnes mohou pořídit i drobní zahrádkáři, kterým pomůže se zavlažováním zeleninových a květinových záhonků, ale i ovocných stromů.

S kapkovou závlahou ušetříte více než polovinu vody

Potřebou efektivní způsobu závlahy se poprvé začali zabývat vědci v zemích trpících nedostatkem vody, zejména v Austrálii, Blízkém Východě a Severní Americe. První kapková závlaha spatřila světlo světa v Izraeli. V současné době je již tak rozšířená, že ji můžete sehnat v různých tvarových i funkčních modifikacích téměř po celém světě. Zavlažují se s ní zemědělská pole, ale i parky a zahrady. Díky efektivnímu využití snížila spotřebu vody při zalévání na méně než polovinu množství potřebného při klasickém rozstřikování.

Co potřebujete k instalaci kapkové závlahy?

Především kapkovací potrubí nebo hadici, která je obvykle v pravidelných intervalech perforována, a vybavena kapkovači. Pak samozřejmě také zdroj vody, kterým může být vodovodní kohoutek, IBC kontejner či sud na dešťovou vodu. Pro zajištění dostatečného tlaku je do systému potřeba instalovat také čerpadlo pro závlahy a v neposlední řadě také řídící jednotku nebo alespoň časovač, který zajistí pravidelné automatické spínání celého systému. Při použití dešťové vody se hodí také filtr, který zamezí vniku nečistot do potrubí a ucpání kapkovačů. K automatické jednotce je potřeba dokoupit také čidlo vlhkosti, které se instaluje do zalévané půdy a poskytuje zpětnou vazbu řídicí jednotce. Kapková závlaha se tak v době, kdy zrovna prší, nespustí a zapne se jen ve chvíli, kdy je půda opravdu suchá.

Jaké jsou výhody kapkové závlahy?

Kromě efektivnějšího využití vody získáte díky využití kapkové závlahy i například možnost automatického přihnojování rostlin. Do sudu s dešťovou vodou jednoduše přilijete tekuté hnojivo, které se díky kapkové závlaze velice snadno a rychle dostane až ke kořenům rostlin. Kapkovou závlahu dnes koupíte jak ve specializovaných obchodech pro zahradníky, tak v každém hobby marketu. Vybírat můžete z nejjednodušších modelů za několik stovek, ale i ze sofistikovaných řešení, které vás vyjdou na tisícikoruny. Chcete-li mít kapkovou závlahu na míru vaší zahradě, oslovte raději zkušeného zahradního architekta, který vám s návrhem celého systému pomůže.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.