Pokud ne, tak si jeho zásoby připravte na další zimu. Tento životně důležitý vitamín totiž většina lidských těl v zimě postrádá. A na jejich fungování se to projevuje. Bohužel ale negativně. Vitamín D je totiž potřebný nejen pro správné fungování nervové soustavy, ale také jako ochrana srdce a cév a kromě jiného nám také zlepšuje náladu.

Kde je obsažen vitamín D?

Bohaté na vitamín D jsou například tučné ryby. Vyzkoušet můžete makrelu, sardinky, tresku anebo oblíbeného lososa. Kromě toho si v zimě dopřejte také dostatek vajec, másla a z vnitřností konzumujte játra. Přirozeně se vitamín D tvoří v lidské kůži vystavené účinkům slunečních paprsků a tedy i UV záření. Přirozená tvorba vitamín D se snižuje s věkem. Tělo průměrného seniora může vyrobit pouhou čtvrtinu toho, co vyrobilo v době, kdy bylo na vrcholu sil. Méně vitamínu D produkuje také kůže lidí s tmavší pletí. Nedostatek vitamínu D v těle je možné zjistit u některých osob nejen v zimě, ale i v průběhu léta, kdy je možné si jej nachytat ze slunečních paprsků. Proto je v každém případě na místě jej doplňovat vhodnou stravou či jejími doplňky. A to v průběhu celého roku.

Rozpustnost vitamínu D

Vitamín D se rozpouští v tucích. Proto je vhodné při jeho konzumaci pozřít například také lžičku kvalitního rostlinného oleje. Setkat se můžete s vitamínem D v podobě kapek, kapslí anebo lisovaných tablet. Při hledání způsobu, jak doplnit vitamín D, si můžete zvolit jakoukoliv variantu. V případě kapalného vitamínu D ale existují tobolky, které jsou přímo olejem plněné. Společně s vitamínem D byste měli doplňovat také vitamín K, vápník a hořčík, s nimiž působí vitamín D synergicky.

Bylinky podpoří vitalitu

Jestliže jste do pravidelného režimu zařadili konzumaci vitamínu D a cítíte se stále unaveni, můžete sáhnout po některé z adaptogenních bylinek, například ašvagandě, což je mimochodem královna ajurvédské medicíny. Ta dokáže kromě zvýšení vitality také navodit vydatný spánek, při kterém si tělo opravdu odpočine. Po něm si ráno můžete připravit nápoj z jihoamerické guarany, jež vaši psychickou i tělesnou stránku podpoří lépe než káva. Na guaranu si ale dejte pozor, pokud trpíte nízkým krevním tlakem anebo autoimunitním onemocněním.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.