Baťůžkáři. Takové označení nesou turisté, jež na své cesty vyráží nejraději s batohem na zádech. Nezávisle na cestovních kancelářích jen tam, kam je nohy zanesou. Chcete-li patřit do skupiny těchto nadšenců a užívat si naturální přírody a čistokrevného poznávání nádherných míst, měli byste minimalizovat hmotnost, kterou ponesete sebou.
Vzhledem k tomu, že batoh je vaším jediným uložištěm pro všechny nutné věci, musíte jej mít neustále při sobě. Proto se zaměřte na to, aby jeho hmotnost nepřesahovala šest až sedm kilogramů.
Skládejte vše účelně a prakticky
Nežli se vůbec dostaneme k tomu, co si sebou přibalit, určitě si dejte záležet na tom, jak věci do batohu skládáte. Platí pravidlo, že nejprve by měly jít dovnitř větší kusy a pak ty menší. Ty vyplní všechen prostor.
Důraz byste měli klást i na velikost batohu, jež musí odpovídat vašemu zaměření. Několikadenní pochod v kuse je něco jiného, než výlet odpoledne s batohem na zádech.
Jaké oblečení sebou?
Svršky vždy přizpůsobte konkrétní lokalitě a aktuálnímu počasí. Ideální jsou tenké a rychle schnoucí materiály v omezeném množství. Víceúčelová trika a neutrální barvy kvůli případným skvrnám jsou samozřejmostí.
Zahoďte originální obaly na drogerii
Všechny přípravky si přelijte do malých nádobek, aby vám vydržely jen nezbytně dlouhou dobu. Zároveň vše ukliďte do uzavíratelných sáčků. Ty vám poslouží při vhodném oddělení čehokoliv vlhkého a tekutého v batohu.
Multifunkčnost nadevše
Přiklánějte se k nejlehčímu vybavení na trhu a používejte nástroje s možností bohatých funkcí. Třeba klasické knížky nahraďte praktickou elektronickou čtečkou a některé doplňky v podobě misek či ešusů si připněte z vnější strany batohu.
Sami po jedné či dvou túrách poznáte, co vlastně potřebujete a co nikoliv. Lehká bagáž je zárukou příjemnější dovolené.