Přemýšlíte nad tím, jak zvlažovat rostliny ve skleníku, aby vás to nestálo moc námahy, a zároveň jste přitom šetřili vodu i peníze? Teploty ve skleníku mohou v letních měsících růst vysoko nad 35 °C. To skleníkovým rostlinám příliš nesvědčí. Pověstnou poslední kapkou pak může být zalévání studenou vodou, která pro ně představuje teplotní šok.

Jak na zalévání ve skleníku?

Někteří pěstitelé se rozhodnou nemít ve skleníku nádrž na vodu a místo toho používají studenou vodu přímo z kohoutku nebo studny. Ta je však tak studená, že může takové zavlažování v konečném důsledku vést k nekvalitnímu růstu. Proto je vhodné umístit do skleníku nádrž, ve které lze vodu nejprve ohřát. Obvykle postačí 150 až 200litrový plastový sud umístěný na stojanu tak, aby byl v teplejší zóně vzduchu. Stojan musí být na pevném podkladu – hmotnost naplněného sudu může dosahovat až čtvrt tuny.

Mikrozávlaha může fungovat i ve skleníku

I ve skleníku potřebujete šetřit vodou. Proto je vhodné porozhlédnout se po efektivně fungujícím zavlažovacím systému, který vodu přivede až ke kořenům rostlin. Takový je kapkový zavlažovací systém. Ten je založen na využití kapkovačů a kapkovacího potrubí, které je v pravidelných intervalech perforované. Průtok vody v každém kapkovači se pohybuje mezi 2 a 8 litry za hodinu. To je dostatečné množství pro závlahu většiny rostlin, které ve skleníku obvykle pěstujeme. Jednoduchý kapkový zavlažovací systém si navíc můžete postavit sami, pokud použijete volně dostupné komponenty, které snadno seženete v každém ehopu se závlahami zahrad.

Výhody kapkové závlahy ve skleníku

Při používání kapkových zavlažovačů se neplýtvá vodou, ale také vzduch ve skleníku není tak vlhký. Proto se snižuje pravděpodobnost výskytu některých chorob rostlin. Dalším plusem je, že kapková závlaha umožňuje přesné dávkování vody. Kapky jsou tak snadno rozptylují a rychle se vsakují do půdy. Rostliny tak mají dostatek času na to, aby absorbovaly vlhkost. Jednou z největších výhod automatického zavlažování je to, že si můžete nastavit čas zavlažování. Ve skleníku rostliny obvykle potřebují vlhčit 2x až 3x denně. Pro kapkovou závlahu je typické, že každý cyklus zavlažování trvá 20 až 60 minut. Čas závisí na tom, jaká je půda ve skleníku. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že rostliny mají dostatek vody, můžete zvolit kratší časový interval.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.