Finance, pozemek, dostatek místa pro lidi i pro věci – všechny tyto atributy by měly rozhodnout o tom, zda si pořídíte dům od architekta nebo z katalogu rodinných domů.

 

I katalogové projekty domů mohou splňovat požadavky na moderní bydlení. Zdroj: DJSarchitecture.cz

Postavit si vlastní dům je snem mnoha lidí. Ne každý na to však má finanční prostředky. Lidé pak často sahají po levných pozemcích v takzvaných satelitech v blízkosti velkých měst a volí si projekty stavby z katalogu rodinných domů. Katalogové domy však nejsou vhodné pro každého a na každý pozemek.

Rozvrhněte si finance

Před koupí parcely myslete nad to, že peníze vám musí vystačit nejen na koupi pozemku a na stavbu domu. Samotné stavbě totiž předchází i investice do projektu domu, případně do dalších projektů, jako je projekt umístění domu na parcele či projekt přípojek. Pokud chcete levnější řešení, katalog rodinných domů je pro vás tím pravým. Projekční kanceláře nabízející katalogové domy vám většinou za stanovené poplatky pomohou vytvořit i další potřebné projekty, případně za vás vše vyřídí na úřadech, pokud si u nich objednáte inženýring.

O projektu rozhodne parcela

Dnes už existuje řada společností, které nabízejí hotové projekty, a tak máte možnost vybrat si pro vás ten pravý z nepřeberné nabídky. Katalogové projekty jsou však většinou vhodné na rovinaté rovnoměrné pozemky. Pokud vlastníte svahovitý nebo atypický pozemek, může být problematické napasovat na něj katalogový dům.

Postavit katalogový dům ve svahu může být problematické. V tomto případě je lepší zvolit individuální projekt přímo od architekta. Zdroj: DJSarchitecture.cz

Pokud investujete do atypického pozemku, je třeba počítat s tím, že bude zřejmě nutné investovat do služeb architekta. Ten vytvoří projekt na míru daného pozemku. Originální projekt ale bude finančně náročnější.

Pozor na dispozice domu

Pokud si vybíráte dům z katalogu, vždy myslete na to, zda je v domě dostatek místa a zda je vhodný pro celou vaši rodinu včetně zvířat. Některé hotové projekty domů se zdají velké, ale kvůli absenci úložných prostor mohou být pro větší rodinu nevhodné.

Nekoukejte tedy jenom na cenu projektu, ale i na celkové řešení domu. Budete mít kam uložit vybavení na zimu? Kam dáte sportovní potřeby? Kde si budou hrát děti? Bude vaší rodině dům stačit i za pár let? Každá další změna v už hotovém katalogovém projektu vás může stát peníze navíc. Pokud tedy máte hodně požadavků na váš vysněný dům, je lepší rovnou investovat do služeb architekta, který navrhne dům přesně pro vás.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.