Jestliže se pouštíte do stavby zahradního jezírka, ve kterém byste se mohli i koupat, řešíte často jeho tvar, velikost, ale také hloubku a sklon stěn. Přizpůsobte si tyto parametry svým požadavkům ještě v době, kdy máte jezírko jen v plánech v hlavě, a ušetříte si tak spoustu starostí s jeho předěláváním do budoucna.

Koupat se konečně ve vlastním

Jak dlouho jste o tom snili? O tom, že vyjdete ráno na zahradu a skočíte si do teplé vody jezírka, které nebude chlorované, ale naopak bude plné rostlin a možná i ryb. Když se tyto sny konečně začnou stávat skutečností, mnoho z nás má tendenci přehlížet důležité detaily, které mohou usnadnit používání koupacího jezírka do budoucna. Například dostatečná hloubka jezírka zajistí to, že se v něm voda nebude v létě přehřívat a případně se i kazit. Také bude díky ní komfortnější používání jezírka pro plavce. Ti se budou moci snáze otočit a nebudou se přitom kopat kotníky či dokonce koleny o dno. V hlubším jezírku se voda také nebude v zimě tolik prochlazovat, tudíž bude možné, aby v ní přezimovaly ryby.

Jaké je optimální hloubka koupacího jezírka?

Pro komfortní plavání počítejte s hloubkou minimálně okolo 2 metrů, raději ještě o pár centimetrů více. To je již i nezámrzná hloubka umožňující přezimování ryb. Protilehlá mělčí část jezírka by pak měl být hluboká alespoň metr a půl. Nemusíte se bát velkého spádu dna, což je důsledek rozdílu hloubek. Spád se totiž rozloží na plochu dna, takže nebude při pohledu shora vůbec patrná. A pro plavce už vůbec ne. Ten přece ve vodě plave, nechodí po dně koupacího jezírka.

Jak spádovat zahradní jezírko?

Při spádování koupacího jezírka si dejte pozor především na jeho směr. Ten by měl být ze strany od přítoku ke straně se sáním. Končit by tedy měl u dnové vpusti. Vyspádování dna má tedy především za úkol usnadnit odvod nečistot směrem od přítoku k sání. Plavec přitom jakýkoliv spád dna jezírka vůbec nepozná. V tomto ohledu ale zapomeňte na kačírek či dokonce kameny na dně. Kromě toho, že byste riskovali poškození fólie a následná oprava jezírkové fólie rozhodně není levná a jednoduchá, byste také bránili pohybu nečistot směrem k sání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.