Jahody – symbol začátku léta. Představte si, že byste jich měli každý rok plné záhony, a žádné miniaturní plody, ale pěkně velké a šťavnaté kousky. Jak toho dosáhnout? Klíčem je správná péče o jahodníky nejen v sezóně, ale i po ní. Jestli zatím jen čas od času nakoupíte a vysadíte nové trsy jahodníku, a pořád nejste s úrodou spokojení, přečtěte si naše tipy, jak to změnit.

Zbavte jahodníky suchých listů a odnoží

Mnozí z nás po posledním sklizeném plodu jahodníky tak trochu opustí. Ale rostlinky vás potřebují i po sklizni – pokud jim věnujete v srpnu nebo v září trochu péče, příští léto vás odmění bohatou úrodou.

Po letní sezóně vás čeká jedna důležitá činnost – otrhání suchých listů a likvidace slabých odnoží. Jahody jsou totiž v něčem jak plevel, když jim dáte prostor a živiny, začnou se rozlézat a nezůstanou jen u jednoho záhonu. Ne všechny odnože jsou ale kvalitní a pokud je necháte žít vlastním životem, sice budou v příštím roce plodit, ale sklidíte o polovinu menší jahody. Zkušení zahradníci proto už koncem srpna začínají odstraňovat menší odnože a v září pak přesadí jen ty zbylé, nejsilnější a největší kousky. Těmi se dají nahradit staré rostliny, které už se vyčerpaly.

Srpen a září – čas na nové sazenice

Máte pocit, že přesazování odnožů je moc náročné? Nebo chcete vyzkoušet jinou odrůdu jahod? Máte celé září na založení nového záhonu. Počkejte ale, až nebudou tropické teploty, ty čerstvě přesazeným rostlinám moc nesvědčí. Můžete si zatím připravit půdu.

Jahodám se dobře daří na slunných místech v hlinitopísčité půdě. Potřebují už do začátku dost živin, takže se vyhněte záhonům, kde původně rostla rajčata, dýně, nebo jiné náročnější plodiny. Naopak v místě, kde jste předtím pěstovali brambory, budou jahodníky prospívat. Klidně ale můžete záhon ještě přihnojit, abyste měli jistotu, že mají rostliny vše, co potřebují.

Mulčovací textilie – pomocníci při pěstování jahod

Chcete mít příští sezónu míň práce a záhony bez plevele? Inspirujte se u profesionálních pěstitelů, kteří používají pod jahody mulčovací textilie! Díky nim poroste jen to, co sami zasadíte.

Instalace je snadná, mulčovací textilie stačí natáhnout na záhon a zahrnout hlínou, jen si musíte dobře změřit, kam chcete umístit sazenice jahod. Ideální je dát je cca 20 cm od sebe. Do textilie pak stačí vyříznout otvor ve tvaru kříže, vyhloubit jamku a rostlinu zasadit tak, aby bylo srdíčko – místo odkud vyrůstají listy, nad povrchem.

Uvidíte, že už na jaře oceníte, jak mulčovací textilie funguje. Nejenže si ušetříte práci s vytrháváním plevelu, ale vaše jahody budou díky půdě prohřáté pod černou textilií rašit a kvést jako první!

Ať už jste zkušený zahradník nebo s pěstováním jahod teprve začínáte, věnovat trochu času podzimní péči se vyplatí. Vaše jahodníky vám za to poděkují bohatou úrodou plnou velkých, sladkých plodů. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, prořezání starých listů a výběr těch nejsilnějších odnoží, které nahradí vyčerpané rostliny. A pokud chcete zkusit něco nového, neváhejte investovat do mulčovací textilie – ušetří vám čas a vaše jahody budou růst ještě lépe. S těmito jednoduchými kroky si zajistíte, že příští sezóna bude ta nejlepší, jakou jste kdy zažili.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.