S pojmem dalekohled se setkal bezpochyby každý. Ne všichni však věcí, co si představit pod pojmem monokulární dalekohled. Ještě lépe řečeno monokulární pozorovací dalekohled. Ve své podstatě jde o totožnou techniku jako je klasický dalekohled, jen s jedním podstatným rozdílem. A právě o něm budou níže uvedené řádky.

Jak vypadají monokuláry?

Pod pojmem monokuláry si můžete představit dalekohledy, do kterých se díváte pouze jedním okem. Taková pomyslná polovina dalekohledu. Asi se vám nyní honí hlavou, kde taková technika může mít své využití? Odpověď není moc složitá a jistě byste na to po chvíli přišli sami.

Monokuláry jsou hodně oblíbené především v myslivosti, při lovu divoké zvěře, ale také v rámci sportovní střelby. Samotný monokulár je i velice praktickým pozorovacím doplňkem, když vyrazíte kamkoliv do přírody. Možná proto jej hodně využívají ornitologové. Dnes jsou navíc dostupné i monokulární dalekohledy s ED skly. Nutno dodat, že tato technika prochází neustálým vývojem a naprosto každý si přijde na to své.

Když vám nesednou monokuláry

Je pravdou, že monokuláry nemusí být pro každého. Pokud je nevyužijete v rámci výše uvedených činností a nekouká se vám přes ně dobře jedním okem, vsaďte na naprostou klasiku. A tou jsou pochopitelně dalekohledy. Ty si můžete vzít na sportovní událost, ale také na výlet do přírody. V jejich případě se totiž nabízí odlišné velikosti a rozdílné zvětšení, včetně průměru objektivu. Pro zajímavost můžeme jmenovat varianty 10×25, 10×42, 7×50 nebo třeba 12×50. To znamená zvětšení 12x a průměr objektivu 50 mm.

Jak jednou vyzkoušíte pozorování okolí prostřednictvím monokuláru nebo dalekohledu, jen stěží se budete chtít dívat na svět normálníma očima. Vše zvětšené a přiblížené jednoduše přináší další pozorovací možnosti a každý si v tomto směru najde něco. Vyzkoušejte to také.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.