Už jste určitě slyšeli o tom, jak nebankovní půjčky dostaly klienta do dluhové pasti, až skončil zcela bez prostředků. Jenže chyba nemusela být ani tak na straně půjčky. Viníkem s největší pravděpodobností byl sám klient, který podcenil situaci a půjčil si více, než pro něj bylo únosné. Když potřebujete několik tisíc navíc, naučte se dobře počítat, zjistěte si důležité informace o poskytovateli a zkuste si vzít půjčku bez poplatku. Jak na to?

Velký třes rapidně snížil počet poskytovatelů

Před příchodem novely zákona o spotřebitelském úvěru v prosinci 2016 (více o ní zde), tvořilo nebankovní sektor asi 60 000 poskytovatelů nebankovních půjček. Na trhu vládla anarchie, a tak nebyly výjimkou neseriózní společnosti, které lákaly skrze klamavou reklamu na nejvýhodnější půjčku. Lidé se mnohdy nechali ošálit a velké problémy byly na světě. Navíc hodně lidí podlehlo dojmu, že si mohou půjčit, kolik je napadne. Podcenili svou situaci a vzali si půjčku, kterou nebyli schopni vrátit.

Následky byly fatální – u dlužné částky rychle naskakovaly úroky, klient nebyl schopen částku vrátit a dostal se do spárů exekutora. Dnes takových případů rapidně ubylo. Novela výrazně snížila počet poskytovatelů na cca 500 a zpřísnily se také podmínky půjčování. Navíc jsou lidé finančně gramotní a opatrní, takže si dokáží spočítat celkové příjmy a výdaje a snadno tak zjistit, kolik si mohou půjčit.

Důkazy férovosti poskytovatele půjčky

I přes zásah novely se sem tam může objevit neseriózní firma. Abyste měli jistotu, že si berete peníze z půjčky do výplaty od férové firmy, zjistěte si, zda:

  • je společnost držitelem licence k poskytování půjček – zjistíte to v registru na webu ČNB,
  • je členem APNÚ (Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů).

Zdarma za několik minut

Objevují se i nabídky na půjčení zdarma pro nové žadatele. Oblíbená je rychlá SMS půjčka, kterou nabízí Via SMS s.r.o. Společnost poskytuje v ČR půjčky od 2011, patří k zakládajícím členům APNÚ a jako jedna z prvních si požádala o vydání licence od ČNB.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.