Směr v zahradních trendech se v posledních několika desetiletích výrazně transformoval. Mnohem častěji lze vidět, že se majitelé zahrad radí o aranžmá svého pozemku s odborníky a nechávají si zpracovávat projekt. To se v minulých letech dělo pouze sporadicky.

Realizace zahrady na klíč

I tvorba a úprava zahrady je mnohem častěji svěřována do rukou odborných firem, které v poslední době vznikají jako houby po dešti. V minulých dobách měly zahrady za úkol fungovat především jako užitkové. Jejich smyslem bylo doplnění nedostatkového ovoce a zeleniny a také zdravé trávení volného času na vzduchu. V posledních letech se od čistě užitkových zahrad odkláníme k zahradám okrasným. Jejich účelem je využití k relaxaci a osvěžení. To však neznamená, že čistě produkční zahrady již neexistují. Co člověk, to jiný typ zahrady.

Jaké typy zahrad jsou v současné době k vidění?

Asi nejčastěji se můžeme setkat se zahradou kombinující užitkové záhony s relaxační zónou. Ta je obvykle budována ve stylu japonské zahrady a slouží především k meditaci a uvolnění. Velmi oblíbeným prvkem meditačních zahrad je voda, která je do nich přiváděna nejčastěji ve formě zahradních jezírek, jež jsou vhodně doplněna rostlinami a kameny. Voda je v zahradních jezírcích rozpohybována jezírkovým čerpadlem, s jehož pomocí lze využít i efektní chrliče anebo dokonce vytvořit umělou miniaturní řeku. Jezírka menších rozměrů jsou nejčastěji vytvořena zabudováním předem připraveného plastového výlisku. Větší zahradní jezírka pak využívají pro udržení vody fólii, která je ale náchylná k poškození. Díru v jezírkové fólii však snadno opravíte pomocí lepidla.

Přírodní zahrada vyžaduje minimální údržbu

V poslední době je stále oblíbenější typ zahrady respektující přirozené přírodní rytmy a propojení s okolím. Součástí přirozených zahrad bývají jak pravidelné plochy, tak zcela divoce rostoucí traviny či trvalky. Mnohem větší údržbu je potřeba zajistit zahradě rekreační, jejímž hlavním účelem je společné trávení rodinného volného času. Její součástí je obvykle dětské pískoviště či bazén, někdy lze narazit dokonce i na hřiště na minigolf. U některých obydlí narazíte i na drobné bylinkové zahrádky sloužící k pravidelnému zásobení kuchyně. Vůbec nejčastěji se ale vyskytují ve městech i na vesnicích zahrady propojené kombinující užitkové plochy s okrasnými bez striktního rozdělení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.